Framgångar i Eskilstuna Basket Cup

Framgångar i Eskilstuna Basket Cup

22 av våra lag födda 2006-2007 spelade i helgen Eskilstuna Basket Cup.

Att åka till Eskilstuna Basket Cup är en tradition i Blackeberg Basket. Detta är den första erfarenheten våra spelare får av att åka bort på turnering och för många är det säkert lite pirrigt och nervöst. Syftet är just att få erfarenhet och att "lära" sig att åka på turnering med allt vad det innebär med att sova borta, umgås med laget en hel helg o.s.v. 

I år var det som sagt 22 lag från Blackeberg som deltog, drygt 190 spelare och cirka 35 ledare var på plats i Eskilstuna. 

Även om vinster eller förluster inte är speciellt viktigt i den här åldern så är det kul att konstatera att Blackeberg fick med sig en guldmedalj hem från turneringen. Det var P06 Vällingby Vit som gick hela vägen (faktum är att man försvarade sitt guld från förra året), i finalen besegrade man Fryshuset Södermalm med 62-46. 

Från finalmatchen mot Fryshuset. Foto: Henrik Fontin.

Till sist ett stort tack till alla coacher och föräldrar som gör det möjligt för alla våra ungdomar att åka iväg på turneringar!