Blackeberg söker idrottskonsulent

Blackeberg söker idrottskonsulent

Blackeberg Basket vill utöka med en till idrottskonsulent!

Vill du ha ”världens roligaste” jobb i världens kanske näst största basketklubb? Älskar du basket, obekväma arbetstider, varierande arbetsuppgifter, eget ansvar samt att arbeta med människor så ska du söka denna tjänst omedelbart.

Blackeberg Basket har ca 150 ideella ledare, 1400 aktiva barn och ungdomar från 5 år och uppåt. Vi har flera seniorlag på både herr- och damsidan på olika nivåer samt våra representationslag som spelar i Basketettan. 

Vi är först och främst en breddklubb med mycket aktiviteter som Summer Camp, Day Camp, turneringar, Lovbasket, Blackeblixten, Miniliga, Ledarresa m.m. 

Basket är kul i Blackeberg och klubben ska vara tillgänglig för alla. Från alla som vill… till alla med ambition att skapa sin möjlighet till elitsatsning.

Vårt upptagningsområde sträcker sig från Ängby, förbi Vällingby och Hässelby, hela vägen ut till Backlura samt Ekerö vilket betyder att våra medlemmar kommer från väldigt varierande områden och förutsättningar. Detta betyder att man behöver vara väldigt flexibel, lyhörd och ha hög social förmåga.
Kansliet, din blivande arbetsplats, och klubbens hjärta ligger i Vällingbyhallen där största delen av vår verksamhet bedrivs alla veckans dagar.

Då klubben växer enormt mycket varje år söker vi nu en ansvarstagande idrottskonsulent som i nära samarbete med vår sport- och kanslichef fortsätter arbetet med att utveckla klubben och basketen i Västerort. Du kommer att få dela på/ta över flera ansvarsområden och avlasta nuvarande anställda på flera plan med arrangemang, kommunikation och basket. 

Rollen kräver hög flexibilitet samt att du är beredd att kavla upp ärmarna och arbeta väldigt mycket eftermiddagar, kvällar och helger. Samtidigt kommer du att ha stor frihet att planera dina dagar och arbetstider med Sportchefen - det viktigaste är att jobbet blir gjort och att medlemmarna är nöjda.

Arbetsuppgifter;

  •  Ansvar för delar av barn- och ungdomsverksamheten, vilket inkluderar ovan nämnda aktiviteter, spelar- och ledarrekrytering, matcharrangemang Basketettan, uppstart av nya lag m.m.
  •  Projekt och samarbeten med SISU, Förbund, skolor, fritidsförvaltningen m.m.
  • Informera och kommunicera med medlemmar via sociala kanaler samt hålla i informationsträffar, föräldramöten, coachmöten.
  • Träna och leda, lag och individer (fokus på EB-ålder ÅK4-6)
  • Marknadsföring och försäljning av föreningen och dess verksamhet.

Kvalifikationer: 
Du behöver vara passionerad, självgående och initiativrik och gärna ha minst steg 2-utbildning som basketcoach. Viss IT-kunskap krävs för att kunna ta fram posters, broschyrer samt uppdatera hemsida och sociala medier. Hög social kompetens, gilla att jobba med människor och god förmåga att kommunicera är till stor nytta då du ska vara en inspirationskälla och representant för klubben. Stor vikt kommer att läggas på din personlighet.

Vi tillämpar 6 månaders provanställning, följer IDEAs kollektivavtal gällande löneförhandlingar samt för de över 25 år avsätts tjänstepension vid tillsvidareanställning. Tjänsten startar 1 augusti 2017.

Skicka din ansökan, med CV och personligt brev till ordförande Ronnie Christensen, via mail; senast den 30/6.

ronnie.christensen@blackebergbasket.com