Blackeberg anställer Andreas Holmgran

Blackeberg anställer Andreas Holmgran

Blackeberg anställer den mycket meriterade Andreas Holmgran.

Det är nu klart att Andreas Holmgran fyller den vakans som uppstod i och med Adam Engströms flytt till Köping.

Andreas är ett välbekant ansikte för de flesta i Basketsverige. Andreas kommer från Lomma och har de senaste åren varit verksam i Malbas där han bl.a. varit ansvarig för föreningens ungdomsutvecklingsprogram, coachat pojkar födda 2002, 2003 och 2004 samt fungerat som mentor för coacher. Före tiden i Malbas var Andreas verksam i Hörsholm (Danmark) där han bl.a. hade stora framgångar med flickor födda 1998. 

"Andreas är en kille som verkligen brinner för basket, ständigt på jakt efter ny kunskap. Vi är verkligen glada över att nu kunna knyta honom till Blackeberg och därmed ta nästa steg i klubbens utveckling" säger ordförande Ronnie Christensen. 

I Blackeberg kommer Andreas främst att arbeta med att kvalitetssäkra verksamheten för våra EB-lag. 

Andreas Holmgran startar sin anställning i Blackeberg Basket den 1 augusti. 

För mer info, kontakta ordförande Ronnie Christensen, christensenronnie@hotmail.com.